Kde nás najdete

Královehradecký Krajský výbor KSČM

Všehrdova 194

500 02 Hradec Králové

  

Předsedkyně KhKV KSČM:

Taťána Lankašová 

Kontakty:

tel.: +420 725 646 052

e-mail: tatana.lankasova@seznam.cz

 

KSČM KRHKAktuality

AKTUALITY

Nelze jen přihlížet

Nelze jen přihlížet

(22.8.2012) autor: Kandidát do krajských voleb č.3 - František Vrabec
Systém odměňování ve školství je trestuhodný, stejně jako nedůslednost kontrol hospodaření škol ze strany zřizovatelů. Stává se, že pokud se na škole někdo z pedagogů oprávněně ohradí proti špatnému hospodaření školy, na škole končí. Bohužel i takové praktiky ředitelů v současné době jsou. Proč? Protože současný stav školství tomu dává zelenou. Vždyť jde především o peníze. A kvalita vzdělávání? Ustupuje do pozadí, což vidím jako velmi krátkozraké. Podívejme se učňovské školství, jaké jsou vědomostní znalosti žáků, nebo maturantů, kteří si zvyšují vzdělání v nástavbovém studiu „podnikání“, ve kterém prospěli letos tři žáci z devatenácti díky statním maturitám. V předcházejících letech naopak tři žáci neprospěli. Ptám se, co to je za střední školu? Tomu se pouze přihlížet nedá.

Podívat se na zdroje rozpočtu

(22.8.2012) autor: Kandidát do krajských voleb č.24 - ing. Jindřich NOVÁK

Podle některých odhadů se u nás rozkrade asi 80 až 150 mld. Kč,-. Deficit v nynější době je asi 130 mld. Domnívám se, že i v této době, kdy je náš stát v krizi, se dá udržet vyrovnaný rozpočet. Jen se to ovšem musí chtít. Netvrdím ovšem, že musí být vyrovnaný! A to je ten důvod, kde lidé cítí obrovskou křivdu a beznaděj. Vadí mně, že ani ze strany opozičních politiků neslyším názor kde vzít zdroje? Myslím, že na tvorbu rozpočtu se musí jít obráceně. Jednotlivé kapitoly naplnit dle potřeby a potom se podívat na zdroje. A pak vypukne ta správná bitva. Taky netvrdím, že všechno musíme mít a vše se musí udělat hned. To bychom pak byli ve vleku těch různých lobby, ale veřejný sektor a sociální oblasti musí být zabezpečeny.
Kandidát do krajských voleb č.27 - Zdeněk Hladík

Přiblížit samosprávu lidem

(22.8.2012) autor: Kandidát do krajských voleb č.27 - Zdeněk Hladík

Osadní výbor je poradní orgán zastupitelstva města nebo obce. Při dnešním volebním systému, kdy se volí volební strany nebo sdružení, se stává, že městská část nebo přilehlá vesnice nemá v zastupitelstvu žádné zastoupení. Tím vzniká vážný problém. Místní problémy občanů a požadavky na investice nemá kdo do zastupitelstva přenášet, a často se stává, že se na tuto část města zapomíná. Zákonodárci na tuto možnost pamatovali a do Zákona o obcích vtělili možnost zřízení osadních výborů, které schvaluje zastupitelstvo jako svůj poradní orgán.
Řadě lidí možná způsobím bolení hlavy

Řadě lidí možná způsobím bolení hlavy

(30.7.2012)
Sympatického dlouhána v davu jen tak nepřehlédnete. Však také ještě ve svých pětačtyřiceti hraje závodně basketbal, i když už jen okresní přebor v mužstvu "starších pánů". Přesto občas přichází z utkání domů dost „pomordovaný“, jak prý říká jeho manželka. O kom je řeč? Přece o MUDr. Leoši Voborníkovi, rodákovi z Týniště nad Orlicí a tamním lékaři, a rovněž kandidátovi do krajského zastupitelstva za KSČM.
Absolvent dobrušského gymnázia L. Voborník měl před sebou nadějnou udoucnost.
Jako voják tehdejších vojsk Ministerstva vnitra ČSSR se rozhodl vystudovat Vojenskou lékařskou akademii, na níž promoval v roce 1992. Obvyklé "kolečko" lékařského nováčka ve vnitrácké uniformě však nedokončil, když s rozbitím ČSFR byly k 1. lednu 1993 vojenské složky MV rozpuštěny. Pokračovat mohl až od března 1993, kdy ho pod svá "křídla" (a to takřka doslovně) přijala Armáda ČR. Po úspěšné atestaci v oboru praktický lékař v únoru 1995 nastoupil totiž na posádkovou ošetřovnu na letišti v Pardubicích. V armádě však dlouho nevydržel, v roce 2003 po dovršení závazku odešel do civilu. Podmínkou pro jeho další službu totiž byla účast v zahraničních misích, což odmítl a o lékaře – občanského zaměstnance armáda nestála.

Okrádání lidí je nepřijatelné

(30.7.2012)
Poházím z vesnice a mám rád přírodu. Vadí mi, jak se k ní jako lidé zejména v poslední době chováme. Úbytek zemědělské půdy je alarmující, dosahuje téměř 12 hektarů denně a to bez náhrady! Na úrodných polích nám vyrůstají fotovoltaické elektrárny, developerské sklady a v lepším případě jsou pěstovány energetické plodiny. Příroda se mám jistě za takové chování brzy odmění. Zemědělství na vesnicích je postupně likvidováno. Prvotní příčinou to byly restituce a transformace zemědělských družstev, nyní nerovné podmínky v rámci EU. Stovky lidí, zejména z vesnic musí za prací denně dojíždět často desítky kilometrů, protože o rozvoj pracovních míst se dnes již nikdo nestará.
Úskalí transformace ústavů sociální péče

Úskalí transformace ústavů sociální péče

(30.7.2012) autor: Taťána LANKAŠOVÁ
Evropské peníze v programu transformace pobytových zařízení sociální péče mají pomoci výrazně zlidštit podmínky života jejich obyvatel. V případě tělesně postižených z Hořic či mentálně postižených z Hajnic je to nesporné. Klienti po transformaci mají žít v menších skupinách v domácnostech blížících se podmínkám běžného života. Je pochopitelné, že takové zlepšení života postižených osob můžeme jen přivítat. Ovšem, jak to v naší zemi bývá, i tady má projekt jistá úskalí. Jistě nejen náš kraj přivítal možnost investovat téměř 120 milionů korun z evropských peněz do transformace sociální péče. Po jejím završení ještě EU dva roky hradí provoz nově vzniklých „domácností“. Prvním úskalím je, že zde výrazně vzrostou personální náklady. Po dvou letech tedy může kraj snadno podlehnout pokušení transformovaná zařízení privatizovat, protože na jejich provoz nebude mít. To je hrozba, vzhledem ke stále klesajícím dotacím státu na sociální služby, velmi reálná.
Na povodně musíme být připraveni

Na povodně musíme být připraveni

(30.7.2012) autor: Otakar RUML, lídr kandidátky KSČM (Nová Paka)
Každoročně se na našem území setkáváme s povodněmi, které za sebou nechávají značné materiální škody, ohrožují zdraví a životy občanů, mají velmi často těžký dopad na psychiku postižených obyvatel. Je pro nás typické, že intenzivní protipovodňová aktivita u nás trvá zpravidla měsíc po povodních a potom postupně upadá. Nejefektivnější protipovodňovou stavbou jsou retenční nádrže. Ze záměru výstavby 35 vodních nádrží v kraji posléze zůstalo 5 nejdůležitějších. Nyní se hovoří už jen o oblasti Mělčan u Dobrušky, kde má být vybudován tzv. suchý poldr.
J. Lukášek

Co mně vadí?

(19.7.2012)
 

Odpověď na tuto otázku by si vyžádala mnohem více prostoru. Ale přesto bych svou pozornost zaměřil od církevních restitucí, které mě žerou maximálně, na jednu oblast. A tou je omezování prostředků pro hasičské záchranné sbory (HZS) a integrovaný záchranný systém.

Více než třicet let věnuji svůj volný čas práci v Horské službě ČR a slib člena Horské služby plním velmi často nejenom v Orlických horách, ale i na silnicích. Je až s podivem, jak si lidé, náhodní svědci, nevěří, nebo se bojí poskytnout laickou první pomoc.

Jakmile se však proderete houfem čumilů a začnete třeba s vyprošťováním, okamžitě se najdou ochotní pomocníci. A od tohoto okamžiku čekáte na spásný zvuk houkačky záchranného vozidla. A co myslíte, vážení čtenáři, kdo přijede první?

Samozřejmě hasiči, a to dokonce i v Praze. Tím samozřejmě nechci znevažovat práci zdravotnické záchranné služby nebo Policie ČR, ba právě naopak, ale skutečnost je prostě taková.

Závěry VIII. sjezdu KSČM budou důležitým impulsem pro naší práci v kraji.“

(16.5.2012)
říká člen VV ÚV KSČM a místropředseda Královéhradecké KR KSČM Milan ŠPÁS.
Jak se krajská delegace připravuje na jednání VIII. sjezdu KSČM, který se uskuteční tento víkend v Liberci?
Příprava komunistů Královéhradeckého kraje vyvrcholila jednáním krajské konference jako nejvyššího samosprávného orgánu strany v kraji, kde byly shrnuty výsledky vnitrostranické diskuse nad připravovanými materiály sjezdu. Usnesení konference jednoznačně doporučilo delegátům aktivně vystoupit v diskusi k hlavním tématům sjezdu. Delegáti budou obhajovat stanovisko krajské organizace nejen k nezbytné úpravě Stanov strany, jenž by měly více odrážet podmínky práce strany v dnešní společenské situaci, dále pak k aktuálním úkolům stranické práce a v neposlední řadě k hlavnímu programovému dokumentu strany Socialismus v 21.století.
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena